MENÜ
Your Cart
 Yeni ürünler çok yakında. Takipte kalın.

Yıkama Bilgileri

Doğal Kumaşlar

  • Pamuk

Yüksek ısıda yıkandığında çeker, ütülenmeye karşı dayanıklıdır ve eğer renkli ise, ilk yıkamada tek başına olmasına dikkat edilmelidir. Serin tutar ve esnektir, sürtünme ve darbelere karşı dayanıklıdır. Yıkamalara karşı renk dayanıklılığı yüksek değildir ve kırışmaya eğilimlidir.

  • İpek

Çok yüksek ısıda ve santrafüjlü makinede yıkanmaz. İnatçı lekeler söz konusu olduğunda, bir uzmana başvurmak gereklidir. Düşük ısıda ve buharsız ütülenmelidir. Dayanıklıdır, çok hafiftir, dokunuşu yumuşak ve hoştur. Renk dayanıklılığı yüksektir. Terlemeye ve çitilenmeye karşı hassastır.

  • Keten

Daima elde ve soğuk su ile yıkanmalıdır, santrafüjlü makinede kurutulmamalı ve çok sıcak su ile yıkanmamalıdır. Kırışma eğilimi çok yüksektir. Ütülenmeye dayanıklıdır. Serin tutar ve dokunuşu yumuşaktır, kire dayanıklıdır.

  • Yün

Yüksek ısıda yıkandığında çeker, eğer asılarak kurutulursa deforme olur. ısıyı çok iyi yalıtır, yüksek nem özelliği vardır ve kaybettiği şeklini kolayca bulur. Keçeleşme ve sararmaya eğilimlidir.

Sentetik Kumaşlar

  • Polyester, Naylon ve Lycra

Isıya karşı çok duyarlıdırlar, ılık su ile yıkanmalı ve düşük ısıda buharsız ütülenmelidirler. Fazla kırışmazlar ve renk dayanıklılıkları yüksektir. Kolayca yanabilirler ve statik elektrik taşırlar.

Verilen bilgiler saf olan kumaşlar için geçerlidir. Karışımlar söz konusu olduğunda, her kumaşın yüzdesi öğrenilerek bakım yapılmalıdır.

Suni Kumaşlar

  • Asetat, Rayon ve Viskoz

Deforme olmamaları için santrafüjlü makinede yıkanmamalıdır. Dokunuşları oldukça yumuşaktır ve renk dayanıklılıkları yüksektir. Nem emme özelikleri düşüktür, kolay yanabilir ve statik elektrik taşırlar.

Tüm Kumaşlar İçin Geçerli Genel Kurallar

Yüksek ısılar kumaşlar için her zaman zararlıdır. Santrifüjlü makineler ve direkt olarak güneşte kurutma giysilerin keçeleşmesine neden olur. Hiçbir zaman inatçı lekelerle uğraşılmamalı, uzmanına başvurulmalıdır. Beyazlatıcılar çamaşır suyuna tercih edilmelidir, zira çamaşır suyu kumaş elyaflarını yıpratır. Astarlı giysiler her zaman kuru temizlemeye gönderilmelidir.

Hassas kumaşlar için özel deterjanlar kullanılmalıdır.